Jak působí magie II.

Černá kočka nevyvolala naše problémy

magické služby - magie

Druhý problém týkající se laické představy o magii je ten, že korelace je kauzalita.

Jednoduše řečeno: dva jevy se můžou objevit společně nebo časově následně, ale neznamená to, že jeden podmiňuje (způsobuje) ten druhý. Máme mylnou tendenci za vším hledat souvislosti, vytvářet konstrukty a teorie snažící se najít příčinu a následek.

V magii je velmi těžké objevit jeden spouštěč, který vytvořil následek. To ovšem neznamená, že když se nám dějí nepříjemné věci, že za tím stojí magie, ale spouštěčů může být několik...

 

Příklad: máme pocit, že se na nás na zastávce zle dívala stará cikánka, a potom ztratíme klíče - neznamená to však, že jedno vyvolalo druhé. Stejně tak černá kočka sama o sobě problém nezpůsobuje, i když to, že nás potkala taková "souhra náhod" s ním může souviset.

 

Neměli bychom proto magické příčiny hledat všude a za každou cenu, protože tu ani nemusí být. Problémy vypadající jako okultní, nemusí být způsobeny např. prokletím, ale jen se do duchovního světa promítly starosti a dlouho neřešené potíže z osobního života.  

Duchovní svět je poskládán z milionu odrazů střípků našeho života, myšlenek a přání. Černá kočka je jen symbolikou toho, že něco může nastat, ale rozhodně nemůže za něše potíže. Pozitivní na tom je, že čarodějnice nebo čaroděj dokáží svým zásahem opět udělat pořádek v našem duchovnu.

 

 

Magická očista, ale...

Očistu provádíme za účelem zbavení se veškerých vlivů - nekonkrétních a nalezení vnitřní síly. I v případě dnes populárních technik na očistu jim předchází nepravé přiřazování příčin. Je podle mého mylným názorem, že se lidé potřebují harmonizovat, čistit, neustále se bránit a chránit. Proč by lidi měli být špinaví a disharmonizovaní resp. díky tomu mít potíže? Naše tendence vytvářet si v hlavě konstrukty nám říká, že zharmonizujeme čakry (nebo použijeme jiný z populárních způsobů) a musí se nám začít dařit lépe i v dalších oblastech, třeba ve financích. Tak to však nefunguje.

Očištění samo o sobě není nic špatného: pokud máme pocit, že jsme znečištění, je dobré takový rituál provést nebo si ho objednat. Možných technik je na internetu hodně, ale často jde spíš o únik od reálných problémů, které bychom měli řešit na prvním místě. Opět se tak vracíme k nutnosti stát nohama pevně na zemi a dívat se na naše potíže realisticky. Když se cítíme špatně, nehledejme viníka, ušetří nám to spoustu omylů a přejděme v klidu k řešení.

 

Shrnutí: Magie nejčastěji působí cestami, které už pro ni jsou předem vyšlapané - posiluje existující tendence a její vlivy jsou komplexní.

Je proto nejlepší provádět rituály s obecnou představou o našem cíli. Zároveň bychom se měli vyvarovat přisuzování magických příčin tam, kde být nemusejí: pokud se jevy objeví společně, neznamená to, že jeden způsobuje druhý (tedy korelace není kauzalita).

Vaše Jana

vaše ohlasyKurzyčlánky o magii
Škola Magievěštěnímagické službykontaktyDuchovní pomoc - magie

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout